11 Niedziela Zwykła

13 czerwca 2021 r.

 1. Dziś przypada 51. rocznica śmierci ks. bpa Piotra Dudźca – biskupa pomocniczego naszej diecezji. Ksiądz biskup zmarł na terenie naszej parafii po udzieleniu sakramentu bierzmowania młodzieży w naszym kościele. Przypomina o tym fakcie pamiątkowa tablica znajdująca się w kaplicy Matki Bożej.
 2. Zapraszamy dziś o 16.20 na różaniec fatimski.
 3. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy w ostatnich dniach przychodzili do naszego kościoła na msze święte z prośbą o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców poszczególnych ulic. W poniedziałek o godz. 18.45 zapraszamy na mszę świętą osoby, które nie mogły przybyć na msze święte we wcześniejszych dniach oraz mieszkańców ulic, które nie zostały dotychczas wymienione. Dziękujemy za złożone ofiary.
 4. Akcja Katolicka organizuje pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w sobotę 19 czerwca. Wyjazd o godz. 5.00 sprzed kościoła. Koszt 60 zł, zapisy w zakrystii i u Pani prezes Haliny Kamińskiej.
 5. Zachęcamy do udziału w letnich rekolekcjach, które odbędą się od 3 do 11 lipca w Bańskiej Wyżnej koło Zakopanego. Rekolekcje organizuje Ruch Rodzin Nazaretańskich diecezji płockiej. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń.
 6. Parafia św. Katarzyny w Nasielsku (Stare Pieścirogi) organizuje pielgrzymko – wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej od 23 do 27 sierpnia. Dokładny program na plakacie w gablocie na stronie internetowej parafii. Prosimy, by dokonywać zapisów do końca czerwca. Wpisowe – 100zł., tel. 502-215-885.
 7. Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”.
 8. Bóg zapłać za składane ofiary.
 9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: Irena – Regina Adamska, Zygmunt Sierzputowski, Henryk – Jerzy Łyczkowski, Barbara Kwasiborska, Marian Małecki. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

10 Niedziela Zwykła

06 czerwca 2021 r.

 

 1. W sobotę w płockiej katedrze ks. biskup Piotr Libera – biskup płocki, udzielił święceń kapłańskich 5 diakonom naszego seminarium. Prośmy dla nich o łaskę świętości życia.
 2. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. o godz. 16.20 zapraszamy na modlitwę różańcową.
 3. W poniedziałek i wtorek przypada 30. rocznica wizyty Papieża Polaka do Płocka. Wracajmy do słów, które wówczas wypowiedział św. Jan Paweł II.
 4. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tego dnia przypada 32. rocznica śmierci ks. Edwarda Czajkowskiego, proboszcza naszej parafii, zmarłego w 1989 r.
 5. W tym tygodniu zapraszamy na msze święte kolędowe z prośbą o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców poszczególnych ulic. Zapraszamy przynajmniej 1 osobę z danej rodziny. Msze święte kolędowe będą odbywać się o godz. 18.45.
 6. W następną niedzielę 13 czerwca zapraszamy o 16.20 na różaniec fatimski.
 7. Akcja Katolicka organizuje pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w sobotę 19 czerwca. Wyjazd o godz. 5.00 sprzed kościoła. Koszt 60 zł, zapisy w zakrystii i u Pani prezes Haliny Kamińskiej.
 8. Zachęcamy do udziału w letnich rekolekcjach, które odbędą się od 3 do 11 lipca w Bańskiej Wyżnej koło Zakopanego. Rekolekcje organizuje Ruch Rodzin Nazaretańskich diecezji płockiej. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń.
 9. Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”.
 10. Bóg zapłać za składane ofiary.
 11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: Jan Wysocki, Janina Mychlińska, Stanisław Nowotka, Barbara Kaczyńska. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

Terminarz mszy świętych kolędowych – godz. 18.45

7 czerwca (poniedziałek)

1 ks. – Osiedle Krupki i ul. Kolejowa, Łączna, Wspólna, Spokojna i część  Kosewa,

1 ks. – ul. Płońska, Cicha, Prosta, Krótka, Kręta, Blok SKR i blok nr 41, Klonowa, Lipowa, Dębowa, Sezamkowa,

1ks. – ul. Kościuszki, Polskiej Organizacji Wojskowej, Graniczna i Krańcowa, 11 – listopada.

8 czerwca (wtorek)

1 ks. – Osiedle Nowa Wieś,

1ks. – ul. Młynarska, Topolowa, Nowa, Ślepa, Działkowa, Oliwkowa,  Ananasowa, Kokosowa,

1 ks. – ul. Cmentarna, Słoneczna, Tęczowa, Lazurowa, Gwiaździsta, Folwark, Żwirki i Wigury.

9 czerwca (środa)

1 ks. – ul. Warszawska (domy prywatne), ul. Kilińskiego, Rynek, Wąska, Mała, Świerkowa, Kwiatowa, Piłsudskiego, Owocowa, Malinowa, Dąbrowskiego, Bema, Poniatowskiego, Andersa, Batorego, Czereśniowa, Jagodowa, Wiśniowa, Rostkowskiej,

1ks. – ul. Ogrodowa, Miodowa, Wielokwiatowa, Chmielna, Grabowa, Gajowa, Traugutta, Akacjowa, Polna, Tuwima, Bajkowa, Waryńskiego, Broniewskiego, Wyszyńskiego, Leśna,

1 ks. – Elektronowa (domy prywatne) i blok nr 8 i 3 G, bloki przy ul. Starzyńskiego 3 i 5, 4A, 4B, 4C, 4D, 7 i domy prywatne.

10 czerwca (czwartek)

1 ks. – ul. Garbarska, Staszica, Szkolna, blok wojskowy ul. Staszica 7, św. Wojciecha, Kościelna, Kozia, Mała,

1 ks. – bloki przy ul. Piłsudskiego 12/16 A i E, B, C, D,

1 ks. – bloki przy ul. Warszawskiej 41/49 A, B, C, D, E, F, G, H, J.

11 czerwca (piątek)

1 ks.  – bloki przy ul. Płońskiej 24 A, B, C, D,

1 ks. – bloki przy ul. Warszawskiej 51/53 A, B, C, D.

VII Niedziela Wielkanocna

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

30 maja 2021 r.

SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO DO DIECEZJAN

Z OKAZJI 30. ROCZNICY WIZYTY ŚW. JANA PAWŁA II W PŁOCKU

 

Drodzy Diecezjanie!

 

Dnia 7 czerwca minie trzydzieści lat od pamiętnej, historycznej wizyty papieża Polaka w Płocku w czasie czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, której hasłem były słowa: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. Jan Paweł Wielki przypomniał nam wówczas treść Dekalogu i przykazania miłości. W stolicy naszej diecezji wspominano również objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, męczeńską śmierć dziś błogosławionych: abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego oraz zamknięto 42. Synod Diecezjalny. Szlak pielgrzymki objął płytę stadionu Wisły Płock, plac przed Wyższym Seminarium Duchownym, Zakład Karny (jedyne więzienie w Polsce, odwiedzone przez papieża), Bazylikę Katedralną i wzruszające spotkanie w domu biskupów płockich, z którego dwóch okien papież przemówił do pielgrzymów.

Na początku czasu transformacji ustrojowej i społecznej św. Jan Paweł II chciał uwrażliwić nas na konieczność liczenia się z Bogiem i Jego prawem w podejmowanych reformach. W czasie homilii podczas Mszy św., której transmisja była także inauguracją działalności Radia Diecezji Płockiej, pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce, Ojciec Święty zachęcał zebranych: „[…] serdecznie życzę wam wszystkim, aby nikt z was i nigdy nie próbował się bogacić kosztem bliźniego. Ponadto życzę wam, drodzy moi rodacy, żebyście w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę. I bardzo też uważajmy, żebyśmy się nie stali społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą. Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu «uczciwość»: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest ona źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju” (Płock, 7 czerwca 1991 r.). Po trzydziestu latach widzimy, jak bardzo prorocze były to słowa.

Zapraszam Was, Kochani Bracia i Siostry, do włączenia się w tegoroczne diecezjalne dziękczynienie za papieską pielgrzymkę do Grodu Krzywoustego. Nasze świętowanie rozpoczniemy w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii pw. św. Jadwigi w Płocku w niedzielę, 6 czerwca br., czuwaniem modlitewnym o godz. 14.30, prowadzonym przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. O godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, który wygłosi także Słowo Boże. Następnie przejdziemy na Plac Celebry w pobliżu Orlen Areny w Płocku, gdzie zostanie odsłonięty i poświęcony nowy pomnik, upamiętniający papieską pielgrzymkę, sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka, wykonany według projektu prof. Stanisława Słoniny.

Zapraszam serdecznie do koncelebry wszystkich księży, którzy wówczas przygotowywali papieską pielgrzymkę i organizowali przyjazd wiernych z całej diecezji. Liczę na obecność sióstr zakonnych, alumnów seminarium duchownego, osób życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, pocztów sztandarowych, osób zaangażowanych w budowę pomnika i wszystkich, którzy chcą wspomnieć tamto historyczne wydarzenie. Z uwagi na wymogi sanitarne będzie możliwe uczestniczenie w liturgii także na zewnątrz kościoła oraz za pomocą transmisji.

Kochani Diecezjanie! Nie gaśmy Ducha, zapalonego na Mazowszu w czasie papieskiej wizyty, za którą dziękujemy Bożej Opatrzności. Owocem tamtego spotkania było wiele wybudowanych kaplic i kościołów na terenie diecezji, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach, rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, a także działalność Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Jan Paweł Wielki wyznał wówczas: „Mam nadzieję w miłosierdziu Bożym i waszej modlitwie”.

Niech ta sama nadzieja wypełnia nasze serca w miesiącu poświęconym Sercu Jezusowemu. Przez wstawiennictwo św. Papieża Polaka zawierzamy Chrystusowi na nowo losy naszej diecezji i naszej Ojczyzny.

Na czas radosnego świętowania z serca Wam błogosławię w imię Ojca † i Syna, i Ducha Świętego.

 

Płock, dnia 30 maja 2021 r.

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej

 

Wasz Biskup Piotr

 

ZARZĄDZENIE: Słowo Biskupa Płockiego do diecezjan z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Płocku proszę odczytać wiernym w niedzielę, 30 maja br., w ramach ogłoszeń parafialnych, w czasie wszystkich Mszy św.

Płock, dnia 27 maja 2020 r.

 

Mirosław Milewski

Wikariusz Generalny

 

 1. Dziś obchodzimy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Dzisiejsza uroczystość zachęca nas by bardziej poznać główną prawdę wiary dotyczącą dogmatu jednego Boga w trzech Osobach. Dziś kończy się wielkanocny czas przystępowania do komunii świętej.
 2. Decyzją Księdza Biskupa Piotra Libery, ks. dr Piotr Wilkowski, dotychczasowy wikariusz naszej parafii, został z dniem 25 sierpnia 2021 roku mianowany wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Gójsku. Nowym wikariuszem w naszej parafii będzie ks. mgr Tomasz Dec, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.
 3. We wtorek rozpoczynamy miesiąc czerwiec. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie czerwcowym po zakończonej mszy świętej wieczornej.
 4. W najbliższy czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana popularnie Bożym Ciałem. W tym dniu pragniemy oddać cześć Chrystusowi ukrytemu pod postacią chleba, uczestnicząc we Mszy Świętej. W związku z pandemią koronawirusa tegoroczne obchody będą mieć inny przebieg. Nie odbędzie się procesja ulicami miasta, tylko wokół kościoła księża. Trzy stacje odbędą się na zewnątrz świątyni przy specjalnie przygotowanym do tego celu ołtarzu, czwarta stacja nastąpi wewnątrz świątyni. Przypominamy o nadal obowiązującej konieczności noszenia maseczek lub też innych przedmiotów zakrywających nie tylko usta, ale też i nos w kościele. Dla względów bezpieczeństwa sanitarnego zalecamy zachowywać wewnątrz kościoła odległość 2 metrów między osobami. W procesji nie będą niesione obrazy, feretrony i chorągwie, nie będą także sypane kwiaty. W tym dniu nie ma mszy św. o godz. 12.00. W czwartek od godz. 16.00 do 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu wraz z możliwością spowiedzi. W Oktawie Bożego Ciała nie będą odbywać się procesje wokół kościoła.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. W piątek zapraszamy na dodatkową mszę świętą o godz. 8.30. W sobotę po porannej mszy świętej zapraszamy na nabożeństwo do Niepokalanego Serca Matki Bożej.
 6. Zgodnie z zapowiedziami został wydany album na 95-lecie naszego parafialnego chóru „Lira”. Piękny bogato ilustrowany fotografiami album udało się opublikować dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Nasielsku, księdza proboszcza Tadeusza Pepłońskiego oraz prywatnych darczyńców. Osoby zainteresowane otrzymaniem albumu zapraszamy do zakrystii kościoła, przy tej okazji zbieramy ofiary na działalność Chóru Lira, gorąco zachęcamy do wsparcia naszego chóru.
 7. Dziękujemy mieszkańcom wiosek i ulic, które odwiedziliśmy za spotkanie modlitewne i przekazane ofiary. O mszach świętych z prośbą o Boże błogosławieństwo dla poszczególnych ulic poinformujemy za tydzień.
 8. Ksiądz Proboszcz ze Strzegocina zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 19.00 na zamyślenia szkaplerzne.
 9. Zachęcamy do udziału w letnich rekolekcjach, które odbędą się od 3 do 11 lipca w Bańskiej Wyżnej koło Zakopanego. Rekolekcje organizuje Ruch Rodzin Nazaretańskich diecezji płockiej. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń.
 10. Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”.
 11.  Bóg zapłać za składane ofiary.
 12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: Alicja – Elżbieta Kubera, Artur Piotrowski, Zofia Sienkiewicz, Stanisława Brożyńska – Czerwiecka. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

VII Niedziela Wielkanocna

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

16 maja 2021 r.

 1. Przeżywamy dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.
 2. W następną niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W sobotę o godz. 18.00 mszą świętą rozpoczniemy czuwanie przed tą uroczystością. Po eucharystii zapraszamy na dalszą część czuwania do godz. 21.30.
 3. W ramach kolędy wyjeżdżamy na wioski i bardziej odległe ulice, by sprawować msze święte o błogosławieństwo Boże dla mieszkańców oraz poświęcenie pól. W tym i następnym tygodniu odwiedzimy o godz. 19.00:
  17 maja  (poniedziałek) – Jackowo Dworskie, Jackowo Włościańskie i ul. Broninek.18 maja (wtorek) – Kątne i Chlebiotki, Kosewo, Winniki, Słustowo,
  19 maja (środa) – Świeszewo, Świerkowo, Mazewo Dworskie A,
  20 maja (czwartek) – Mazewo Dworskie B i ul. Przemysłowa, Mazewo    Włościańskie, Chmielewo,
  21 maja (piątek) – Kędzierzawice, Pianowo, Głodowo, Krzyczki Szumne, Pieniążki i Żabiczki,
  24 maja (poniedziałek) – Chrcynno, Pniewo, Pniewska Górka, Paulinowo,
  25 maja (wtorek) – Lubomin, Lubominek, Stpice.
  Prosimy Państwa sołtysów o kontakt z nami w celu ustalenia szczegółów.
 4. Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”.
 5. Bóg zapłać za składane ofiary.
 6. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Adam – Joachim Łempicki, Mirosława Kowalska, Barbara Zawadzka – Fałek, Jacek Tyc. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

VI Niedziela Wielkanocna

9 maja 2021 r.

 1. W poniedziałek, wtorek i w środę będziemy przeżywać dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące.
 2. W czwartek 13 maja różaniec fatimski będzie po porannej mszy świętej.
 3. W następną niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 4. Po uzgodnieniu z Kołami Różańcowymi, informujemy, że do końca maja ze względu na Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego wspólny różaniec nie będzie odmawiany w kościele.
 5. W ramach kolędy chcemy wyjeżdżać na wioski i bardziej odległe ulice, by sprawować msze święte o błogosławieństwo Boże dla mieszkańców oraz poświęcenie pól.
  • 15 maja (sobota) o godz. 19.00 odwiedzimy Studzianki, Budy Siennickie, Wągrodno i Siennicę,
  • 17 maja (poniedziałek) o godz. 19.00 odwiedzimy Jackowo Dworskie, Jackowo Włościańskie i ul. Broninek.Prosimy Państwa sołtysów o kontakt z nami w celu ustalenia szczegółów.
 6. W najnowszym numerze „Gościa niedzielnego” polecamy artykuł „Którędy do raju”.
 7. Bóg zapłać za składane ofiary.
 8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Marianna Helena Kordulewska, Sławomir Godlewski, Zygmunt Bachanek, Janina Chojnacka.  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

V Niedziela Wielkanocna

2 maja 2021 r.

 1. Dziś przypada 14. rocznica wyboru Księdza Biskupa Piotra Libery na Biskupa Płockiego. Pamiętajmy o naszym Pasterzu w modlitwie.
 2. W poniedziałek obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Królowej Polski i jednocześnie 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to okazja do podziękowania Bogu za dar Ojczyzny oraz przypomnienie, że jako katolicy i obywatele jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zarządzeń władz państwowych, które Konstytucja symbolizuje. O godz. 10.00 zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.
 3. We wtorek wspominamy św. Floriana, męczennika – patrona strażaków. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie. Tego dnia rozpoczynają się egzaminy maturalne – prośmy w modlitwie Boga o dary Ducha Świętego dla nich.
 4. W najbliższy czwartek przypada pierwszy czwartek miesiąca. O godz. 17.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu oraz na mszę św. w intencji Ojca świętego Franciszka, papieża seniora Benedykta XVI, Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz i nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

 5. W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00

 6. W sobotę przypada Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski i naszej diecezji. Pamiętajmy w modlitwach o ojczyźnie a szczególnie o jej części, jaką jest diecezja płocka.

 7. Po wieczornych mszach świętych odprawiane jest nabożeństwo majowe z wyjątkiem pierwszego czwartku i piątku miesiąca, kiedy to, jest ono odprawiane przed eucharystią. Z racji na wysokie ryzyko zarażenia koronawirusem nie zachęcamy do podtrzymywania zwyczaju śpiewania litanii loretańskiej i pieśni maryjnych przy kapliczkach przydrożnych przez osoby, które nie mogą przyjść do kościoła w godzinach nabożeństwa. Te nabożeństwa praktykujmy w swoich domach.
 8. W najnowszym numerze „Gościa niedzielnego” polecamy artykuł „Do końca z pasażerami” opisujący historię księży płynących na Titanicu.

 9. Bóg zapłać za składane ofiary.
 10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Marianna Kaczorowska, Hanna Antonina Klauzińska, Wojciech Sokołowski, Norbert Paweł Lisicki, Jadwiga Barbara Czerniakowska, Stanisław Andryszczyk.  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.