KS. WŁODZIMIERZ PIĘTKA /FOTO GOŚĆ

KS. WŁODZIMIERZ PIĘTKA /FOTO GOŚĆ

Bp Libera: Uderzmy w dzwony i módlmy się, myśląc o Hagia Sophia

Autor tekstu: KS. WŁODZIMIERZ PIĘTKA

„Proszę, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie 24 lipca o godz. 15 zabiły dzwony we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi niech zostaną opuszczone do połowy masztów” – prosi biskup płocki.

W ekumenicznym dniu żałoby i modlitwy za Hagia Sophia w Stambule – przez niemal tysiąc lat jedną z najstarszych i najważniejszych świątyń chrześcijańskich, później zamienioną w meczet, a następnie w muzeum, którą od 24 lipca władze tureckie ponownie zamieniają w muzułmańskie miejsce kultu, bp Piotr Libera prosi księży diecezji płockiej o modlitwę za chrześcijan Bliskiego Wschodu.
Zewnętrznym znakiem tej modlitwy i duchowej bliskości będzie opuszczenie kościelnych flag do połowy masztu i bicie w dzwony kościelne o godz. 15 w piątek 24 lipca.

Publikujemy komunikat biskupa płockiego:

„Pomimo trwających wakacji, zwracam się do was, drodzy kapłani, w ważnej i pilnej sprawie. Jak zapewne słyszeliście, decyzją prezydenta Turcji, starożytna bazylika chrześcijańska Hagia Sophia w Stambule zostanie przekształcona w meczet. Zbudowana w 537 roku świątynia była przez wieki sercem całego wschodniego chrześcijaństwa. Obecnie tureckie władze, gwałcąc wszelkie standardy religijnej harmonii i wzajemnego szacunku, postanowiły, że już w najbliższy piątek, 24 lipca, nastąpi uroczysta inauguracja meczetu w Hagia Sophia. Bardzo jest tym zasmucony papież Franciszek (Anioł Pański, 12 lipca 2020 r.). Biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili natomiast 24 lipca br., ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagia Sophia. Wezwali oni wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony na znak żałoby oraz do obniżenia flag do połowy masztów.

Dlatego proszę was, bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi (maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała) – tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów.
Bardzo wam dziękuję za zrozumienie okazane dla tak ważnej sprawy i proszę o modlitwę w tej intencji.

Korzystając z okazji przesyłam wam moje pozdrowienia i błogosławieństwo z Eremu Srebrnej Góry, w którym ponownie spędzam kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu”.

Artykuł pobrano ze strony: https://plock.gosc.pl/